חברי MyTzadikהרשמה חינם!
המקובל אליהו בן אמוזג - הראב''א
תאריך הילולא: ז' אדר א' מקום קבורה: איטליה
דרכי גישה

בית החיים בליוורנו
שדרת איפוליטו נייבו [Ippolito Nievo]
לתיאום וזמני כניסה -
טלפון 39-0586896290

הכניסה לבית החיים

אביו: ר' אברהם.
אמו: קלרה.
בניו: יהודה, עמנואל.
בתו: שירה (בעלה ליאון רקח).
סבא: ר' שם טוב (מצד אביו), ר' אברהם רפאל קוריאט (מצד אמו).

עד גיל 70 היה ר' אברהם חשוך ילדים ולאחר שקיבל את הסכמת זוגתו נשא לאישה את קלרה ובי"ג אייר ה'תקפ"ג נולד בנם היחיד בעיר מוגדור (מרוקו) – אליהו.
בגיל 3 התייתם מאביו ונאלץ לברוח עם משפחתו ממרוקו לליוורנו (איטליה), לאחר שגם אמו נפטרה בהיותו בגיל 4 אומץ על ידי אחי אמו [ר' יהודה קוריאט] ושקד עמו על לימוד התורה – מקרא, תלמוד, מדרש וקבלה. ניכר בכישרונותיו המיוחדים ובזיכרונו המדהים ובגיל 16 כתב את המבוא לפירוש "מאור ושמש" שחיבר דודו. בגיל 18 הוסמך לרבנות ובמשך כ – 50 שנה כיהן כדרשן, כדיין וכמלמד בבית המדרש לרבנים בעיר ליוורנו. היה בקי בשפות איטלקית, עברית וצרפתית ונודע כבעל ידע רחב ומקיף בכתבי הקודש ובמדעים כלליים – אנתרופולוגיה, ארכיאולוגיה, בלשנות, היסטוריה ופילוסופיה. הקים בית דפוס שבו הדפיס ספרי קודש וספרים רבים של חכמי מרוקו. בשנת ה'תרכ"ב הדפיס את פירושו לתורה "אם למקרא" הכולל ציטוטים מפילוסופים ואנשי מדע מבני העמים. חכמי חאלב (סוריה) שרפו את ספרו בשנת ה'תרכ"ה וביקשו מרבנים אחרים ברחבי האימפריה העותומאנית לשרוף את ספרי החומש שנדפס בהם הפירוש שלו. לאחר שחכמי דמשק (סוריה) נעתרו לפנייתם ושרפו את ספריו וחכמי ירושלים לא הכשירו את ספרו בפומבי אך עם זאת לא גינו את חכמי חאלב על פעולתם כתב אגרת הגנה על ספרו – "צרי גלעד". ר' חיים פלאג'י מאיזמיר (טורקיה) התנגד לפעולתם של חכמי חאלב וכתב לו מכתב עידוד אישי ואף בקהילת יהודי סלוניקי (יוון) פירושו למקרא התקבל בחיוב.
בספריו "אימת מפגיע על אר"י" ו"טעם לש"ד" הגן על חכמת הקבלה וקדמוניותו של ספר הזוהר.
נהג לשאת דרשה בבית הכנסת בליוורנו בכל שבת שלפני חג. הקפיד להדגיש את ייחודה של השפה העברית ואת עליונותה על שפות אחרות וסבר כי על עם ישראל מוטל תפקיד ללכד את בני העמים והדתות השונות סביב בשורתו הרוחנית. פרסם את הצורך והחובה המוטלים על כל הגויים לקיים ולנהוג על פי שבע מצוות בני נח לימד את התיאולוג אמה פאלייר אולם הניא אותו מלהתגייר. שר התרבות של הוותיקן כינה אותו "אפלטון של היהדות האיטלקית" אך עם זאת ניכר בענוותנותו.
בשנת ה'תר"ס השיב את נשמתו ליוצרה.
מספריו:
• אימת מפגיע על אר"י (ק1/ק2)
• אם למקרא: ביאור למקרא
• בשבילי המוסר
• טעם לש"ד (ק)
• יענה באש (ק)
• ישראל והאנושות
• מבוא לתורה שבעל פה
• צרי גלעד

התמונות באדיבות הקהילה היהודית בליוורנו